Potrzebujemy rozwiązań, które działają, a nie jedynie kolejnych innowacji

Cyfrowa transformacja w L&D to temat, który od dawna zajmuje głowy ekspertów od szkoleń i rozwoju. Ale czy na pewno wiemy, co znaczy i jak powinna wyglądać? Często jest po prostu mylona z cyfryzacją, czyli wprowadzeniem do L&D na szeroką skalę technologii teleinformatycznej. A to o wiele za mało.

 Z raportu The Towards Maturity 2019 (powstałego na podstawie wywiadów z ponad 7,5 tys. liderów L&D i ponad 50 tys. pracowników z 55 krajów), wynika, że od 2011 r. podwoiła się liczba narzędzi – technologii, które wspierają firmy w uczeniu się i rozwoju. Jednak ten wzrost nie za bardzo przekłada się na większą efektywności organizacji, lepsze wyniki biznesowe, szybsze dostosowywanie się do zmiennego otoczenia. Jesteśmy oszołomieni i wręcz przestraszeni bogactwem narzędzi, które możemy zastosować. Mamy wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, sztuczną inteligencję, filmy i zdjęcia 360 stopni i wiele innych. Przy całym tym bogactwie nie wiemy, od czego powinniśmy zacząć. Narzędzia same w sobie nie pomogą w szybszym osiąganiu celów biznesowych firmy. Najpierw trzeba zrozumieć, jakie problemy mają one pomóc nam rozwiązać. 

 – Transformacja cyfrowa musi być poprzedzona poważną analizą modelu biznesowego, sposobu zarządzania firmą, specyfiki zespołu, kultury uczenia się. Dopiero potem można się zastanawiać, jakiej technologii użyć i w jaki sposób, by wsparła cele biznesowe. Inaczej rozminiemy się z rzeczywistością. Damy ludziom kolejne fajne narzędzia, których oni tak naprawdę nie potrzebują – uważa Barbara Thompson, doświadczona Learning Experience Architect o bardzo postępowych poglądach w obszarze L&D, która niedługo będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniem podczas E-Learning Fusion 2020.

 Trzeba całościowo patrzeć na cele biznesowe, relacje, systemy, technologię i kulturę oraz na to, jak pasują do siebie, a nie tylko skupić się na narzędziach. One same wiele dla naszego biznesu nie zrobią. Ale już przemyślane taktyki ich wdrożenia mogą zdziałać bardzo dużo. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat od progresywnej ekspertki, która zajmuje się transformacją cyfrową w obszarze L&D od blisko 15 lat, bądźcie z nami 15 i 16 kwietnia na ELF20.

 A zanim się spotkamy, zachęcam do lektury wspomnianego raportu The Towards Maturity 2019. Znajdziecie tam wiele inspirujących danych i wskazówek.

https://emeraldworks.com/research-and-reports/strategy/the-transformation-journey